Ekologický vinohrad a tri podoby pinotov Slobodného vinárstva

Ekologický vinohrad a tri podoby pinotov Slobodného vinárstva

30.03.2017 16:20 Novinky,

Rok 2016 bol pre vinohradníkov náročným ročníkom. Dramatické jarné mrazy a množstvo zrážok počas kľúčových letných mesiacov. 

Pre Slobodné vinárstvo to bol prvý rok, kedy sa rozhodli použiť vo vinohrade ekologické prípravky proti hubovým a  iným chorobám a urobili tak zásadný krok v zmene hospodárenia vo vinohrade.

Podarilo sa im dopestovať krásne hrozno, aj keď bola úroda nižšia. Utvrdili sa v presvedčení, že touto cestou chcú pokračovať. Tento rok sa sústredia na pôdu, pretože veria, že živá pôda je to, na čom v skutočnosti záleží pri pestovaní hrozna.

NA CESTÁCH
Na konci minulého a začiatkom nového roka sa vinárstvo zúčastnilo viacerých vinárskych výstav, ktoré sú v regióne jedny za nazaujímavejších.

Orange Wine Festival - Viedeň
Label Grand Karrakterre  Viedeň
Vínna špacírka v Banskej Štiavnici
Bottled Alive v českom Táboře

TRI PODOBY PINOTOV

Tento rok predstaví Slobodné vinárstvo Zemianske sady Pinot (Rulandské šedé) v 3 podobách, v ktorých túto odrodu vnímajú.

PINOTER 2015 je biele víno, prekvasené bez kontaktu so šupkami

ORANŽISTA 2015 bude oranžové víno vyrobené semikarbonickou maceráciou. Neodkalený mušt fermentoval spolu s časťou celých strapcov hrozna v kadiach, kde bol 3 krát denne ručne miešaný.

CUTIS PINOTER 2015 zaujímavé oranžové víno, ktoré fermentovalo na šupkách po celú dobu macerácie ( asi 3 týždne ) v otvorených kadiach, 3 krát denne ručne miešané.

Už čoskoro budete môcť ochutnať tri podoby jednej odrody a ich rozmanité chute a vône.

zdroj a foto: Slobodné vinárstvo Zemianske sady